Az anyagmegmunkálási eljárások tanítása szorosan összefügg az országunk területén megjelenő és fejlődő kohászattal, eleinte kezdetleges formában (vaskorszak, bronzkorszak) majd később a jelenlegi formában.

A fémes, illetve keramikus anyagok feldolgozásának fejlődése az országunk területén létesített kereskedelmi társaságokban fejez
ődött ki, amelyek félkész darabokat és alkatrészeket gyártanak különböző gazdasági és szociális tevékenységek számára.

A mérnöki képzés, a hatékony anyagfeldolgozás, valamint a különleges tulajdonságokkal rendelkező anyagok előállítása egyre újabb követelményei arra késztették a Képlékeny anyagváltozás tanszéket, hogy átalak
úljon Anyagmegmunkálási eljárások tanszékre. Tulajdonképpen a tanszék folytatja az 1958-ban elkezdett hagyományos melegmegmunkálást. Tanszékünk az idő folyamán változtatta a nevét, 1960-ban Melegmegmunkálási technológia és gépek, 1968-ban Melegmegmunkáló gépek és berendezések, 1978-ban Technológiai gépek, valamint 1998-ban Anyagmegmunkálási eljárások.

Anyagmegmunkálási eljárások tanszék feladata, hogy egy magas sz
ínvonalú képzést nyújtson, kifejlesztve a diákok szellemi képességeit, erkölcsi jellemét és szakmai tudását az anyagmegmunkálás terén tevékenykedő értékes mérnökök képzésének első lépéseiként.